top of page

Somatika pro vědomé vnímání těla

Co je somatika?


Somatika je přístup k tělesnému vnímání a pohybu. Somatický = tělesný. Somatika se zaměřuje na zvědomění pohybu a vnímání pocitů a tělesných senzací spojené s tělesným projevem. Popisuje jakoukoli praxi, která využívá spojení mysli a těla k tomu, aby vám pomohla prozkoumat vaše vnitřní já a naslouchat signálům, které vám tělo posílá ohledně bolesti, nepohodlí nebo nerovnováhy v těle.


dívka dělá somatickou jógu

Hlavní principy somatiky


Vědomé vnímání: Základním prvkem somatiky je vědomé vnímání těla. Toto zahrnuje pozornost věnovanou svým pohybům, držení těla a pocitům spojeným s tím, co děláme. Budování pozornosti k vašemu tělu může pozitivně ovlivnit váš vztah k sobě samým a také například pomoci identifikovat zajeté vzorce tělesných projevů, které se můžou pojit s vašim emočním stavem.

Somatika umožňuje identifikovat nezpracované emoční prožitky prostřednictvím tělesných symptomů.

P.S. O práci s jednotlivými emocemi i o identifikaci zajetých vzorců se do hloubky budeme bavit v 6 týdenním jógovém a somatickém kurzu "LEHČÍ". Pokud se chcete zbavit emočního nákladu, naučit se regulovat svou nervovou soustavu a cítit se opět v režii vašeho života, můžete si již teď nezávazně, bez placení, zamluvit místo za nejnižší možnou cenu.


Odbourávání napětí: Somatika se snaží identifikovat a odstranit nadbytečné napětí v těle. To může být způsobeno svalovou únavou, ale i například stresovými situacemi, strachem či obavami.


Zlepšení tělesného vědomí: Somatika může pomoci zlepšit naše tělesné vědomí, což znamená, že jsme si více vědomi toho, jak používáme své tělo v různých situacích a kde se nacházíme v prostoru. Lidský mozek miluje předvídatelnost a když ví, kde je, cítí se bezpečně a ví, co může očekávat, zvýší tak naši tělesnou aktivitu, včetně lepší rovnováhy, flexibility a síly.


Jak může somatika pomoci ve vašem každodenním životě?


Somatika může pomoci každému, kdo se zajímá o své zdraví a pohodu. Zde je několik způsobů, jak může somatika obohatit váš každodenní život:


Snížení stresu: Somatika může pomoci snížit stres tím, že vám umožní být více spojeni se svým tělem, uvolnit napětí, zklidnit nervový systém a být v přítomném okamžiku.


Zlepšení pohybu a aktivace mozku: Rozšiřování mozkových map o nové pohyby aktivuje mozek a udržuje ho pozitivně stimulován, což vede ke zlepšení schopnosti pohybovat se bez omezení a pocitu "hrozby".


Prevence poranění: Somatika může pomoci prevencí poranění tím, že vám umožní rozpoznat a odstranit špatné návyky pohybu, které mohou vést k zranění.


Přijetí a láska k tělu: Somatika vám pomůže získat lepší povědomí o tom, jak vaše tělo pracuje. Naučí vás postupnému navazování vztahu s vašim tělem a porozumění.


Somatika je mocný nástroj pro zlepšení tělesného vědomí, snížení stresu, mentálního i tělesného napětí, a zlepšení pohybových schopností. Somatické techniky můžete praktikovat jak samostatně, tak i v rámci strukturovaných jógových praxí. Přesně spoustu takových najde na našem YouTube.


S láskou,

Jana | Živly


Commenti


bottom of page